Omietky sú neoddeliteľnou súčasťou murovaných domov. V súčasnosti sa používa niekoľko typov omietok a ich povrchovej úpravy. Hlinené omietky majú v našich príbytkoch už niekoľko ročnú históriu. My sa zaoberáme ralizáciou vnútorných sadrových omietok a novinkou hlineno-sádrových omietok.

Druhy omietok

Sadrová omietka je síce iba na vnútorné použitie, ale má vynikajúce vlastnosti. Práve vďaka tomu sa používa na omietnutie interiéru čoraz častejšie.
Pri našich prácach používame sadrovú omietku Knauf MP 75, je to v súčasnosti najkvalitnejšia sadrová omietka na trhu pre jej vysoký obsah prírodnej sadry. Sadrová omietka je vďaka pridanému perlita térmica, elástica, nehorľavá, akustická a má vynikajuce vlastnosti na regulovanie optimálnej vlhkosti v interiéri. Pri použití sadrovej omietky sa ľahko dosiahne dokonalý povrch pre všetky maliarske úkony. Povrch môže byť vytiahnutie zrna alebo hladký povrch, ktorý má niekoľko ďalších výhod. Sadrová omietka má ph 5,5 rovnako ako ľudská pokožka. Je vhodná pre alergikov aj asmatikov. Sadrová omietka s hladkým povrchom má rovnaké vlastnosti ako dosky sadrokartónových systemov, preto je vhodná kombinácia ich použitia pri realizácii interiéru. Správnymi technológiami sa dosiahne jednotný celok, čo dá dojem použitia jedného materiálu. Sádrová omietka je vhodná do všetkých interiérov, garáží, kúpeľní a pivničných priestorov. Rozdiel medzi vápenno-cementovou omietkou a sádrovou je v tom, že vápenno-cementová omietka je pasívna, má väčšiu spotrebu materiálu na , nie je elástická a povrch dosiahneme iba štruktúrovaný.
Hlineno – sádrová omietka je novinka na trhu. Ma najvyššiu skladbu prírodných matriálov ako je sádra a hlina. U nás nie je veľmi používaná pre jej vyššiu cenu, ale jej kvality by určite dokázal vo svojej stavbe oceniť každý. Má vysokú tvrdosť, lepšie tepelné a akustické vlastnosti ako sádrova omietka. Je nehorľavá, povrch je hladký, veľmi podobný ako u sádrovej omietky. Používame hlineno-sádrovú omietku Knauf Legito na strojové použitie. Je vhodná na použitie pri stavbách, pasívnych domoch kvôli tomu, žee hlina najlepšie akumuluje teplo. Poprípade pri rekonštrukcii starých rustickálnych objektov. Je vhodná aj na kombináciu so sádrovými podhľadmi, pretože povrch vieme dosiahnuť veľmi hladký.
  • Ukážky prác rôznych omietaných povrchov